Opiekunowie naukowi

Podstawy prawne:

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów doktoranckich (Dz. U. z 2016 r. poz. 558):

„§ 9. 1. Jednostka organizacyjna uczelni albo jednostka naukowa zapewnia doktorantowi przez cały okres studiów doktoranckich opiekę naukową i wsparcie w samodzielnej pracy badawczej albo artystycznej, sprawowane przez opiekuna naukowego.

2. Opiekunem naukowym może być nauczyciel akademicki albo pracownik naukowy jednostki naukowej, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie danej lub pokrewnej dyscypliny naukowej albo stopień doktora habilitowanego sztuki w zakresie danej lub pokrewnej dyscypliny artystycznej oraz aktualny dorobek naukowy opublikowany w okresie ostatnich 5 lat albo osiągnięcia artystyczne z okresu ostatnich 5 lat.

3. Doktorant lub kierownik studiów doktoranckich może wystąpić do kierownika jednostki organizacyjnej uczelni albo dyrektora jednostki naukowej z wnioskiem o zmianę opiekuna naukowego. Wniosek wymaga uzasadnienia.

4. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki organizacyjnej uczelni albo dyrektor jednostki naukowej może podjąć decyzję o zmianie opiekuna naukowego”.

Regulamin studiów doktoranckich w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, będący załącznikiem do Uchwały nr 138/2013 Senatu UKSW z dnia 26 września 2013 r., § 9:

„1. Opiekunów naukowych doktorantów powołuje Rada Wydziału, z grona pracowników

wydziału posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.

2. Do obowiązków opiekuna naukowego należy całościowa opieka nad pracą badawczą doktoranta, a w szczególności:

1) kierowanie pracą dydaktyczną doktoranta;

2) zobowiązanie doktoranta, w koniecznym przypadku, do zaliczenia dodatkowych wykładów związanych z kierunkiem badań doktoranta;

3) zatwierdzanie sprawozdań z przebiegu badań naukowych i pracy dydaktycznej doktoranta;

4) dokumentowanie przebiegu studiów w indeksie doktoranta;

5) ocena postępów w pracy naukowej doktoranta”.

Lista opiekunów naukowych powołanych przez Radę Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW:

w dniu 3 lipca 2015 r.

Opiekunowie naukowi powołani przez Radę Wydziału Nauk Humanistycznych

w dniu 5 października 2015 r.

Opiekunowie naukowi powołani przez Radę Wydziału Nauk Humanistycznych

w dniu 10 października 2016 r.

prof. dr hab. Krzysztof Dybciak

prof. dr hab. Bernadetta Kuczera-Chachulska

prof. dr hab. Bernadetta Kuczera-Chachulska

prof. UKSW dr hab. Anna Czajka-Cunico

prof. dr hab. Piotr Mitzner

prof. UKSW dr hab. Anna Czajka-Cunico

prof. UKSW dr hab. Krzysztof Koehler

prof. UKSW dr hab. Brygida Pawłowska-Jądrzyk

s. prof. UKSW dr hab. Wiesława Tomaszewska

prof. UKSW dr hab. Brygida Pawłowska-Jądrzyk

prof. UKSW dr hab. Jan Zieliński

s. prof. UKSW dr hab. Wiesława Tomaszewska

prof. UKSW dr hab. Jan Zieliński

dr hab. Katarzyna Taras

Do obowiązków opiekuna naukowego należy:

- ustalenie harmonogramu pracy naukowej doktoranta w danym roku  akademickim (czy doktorant realizuje planowo program studiów, czy uczestniczy w zajęciach dodatkowych),

- monitorowanie, czy doktorant uczestniczy w konferencjach naukowych (opiekun czuwa nad merytoryczną stroną prezentowanych referatów, zgłaszanych publikacji oraz nad ich afiliacją przy WNH),

- monitorowanie, czy doktorant składa wnioski do BBN,

- monitorowanie, czy doktorant realizuje wnioski, na które uzyskał finansowanie,

-  monitorowanie, czy doktorant składa wnioski grantowe/ uczestniczy w grantach zespołowych,

- złożenie harmonogramu praktyk doktoranckich (do pobrania),

- przeprowadzenie hospitacji zajęć prowadzonych przez doktoranta i sporządzenie protokołu hospitacji (wg wzoru – do pobrania); (hospitacje przeprowadzone są zgodnie z przyjętymi procedurami hospitacyjnymi (do pobrania) na studiach I i II stopnia. Hospitować zajęcia mogą powołani opiekunowie naukowi/promotorzy oraz osoby wymienione w paragrafie 2 pkt. 2 Procedur hospitacyjnych,

- sprawdzenie i ocena dokumentacji prowadzenia zajęć: konspekt zajęć, materiały dydaktyczne,

- sprawdzenie poprawności karty przedmiotu, jeżeli doktorant samodzielnie prowadzi grupę ćwiczeniową,

- zapoznanie się z opiniami studentów wyrażonymi w ankiecie USOS na temat zajęć prowadzonych przez doktoranta, jeżeli doktorant samodzielnie prowadzi grupę ćwiczeniową, i ustosunkowanie się do nich,

- przygotowanie opinii opiekuna naukowego warunkującej zaliczenie roku,

- opiniowanie wniosków doktoranta kierowanych do Kierownika SD, Dziekana WNH w sprawach bieżących,

- opiniowanie wniosków stypendialnych składanych przez doktoranta.

W wyjątkowych i szczególnych przypadkach (absencja, choroba, delegacje) opiekun naukowy może za zgodą Kierownika właściwej Katedry lub Zakładu zwrócić się o możliwość częściowego zrealizowania praktyk doktoranta w ramach zajęć innego pracownika, za jego zgodą i zgodnie z opracowaną przez niego kartą przedmiotu. Nie oznacza to jednak delegowania obowiązków opiekuna naukowego, a jedynie udostepnienie godzin dydaktycznych, zatem także w takich przypadkach nad przebiegiem merytorycznym i administracyjnym praktyk czuwa opiekun naukowy, one je hospituje i ocenia.