Katarzyna Doboszyńska-Markiewicz, dr

2006 – magisterium, lingwistyka stosowana, Uniwersytet Warszawski
2003 – magisterium, filologia polska, Uniwersytet Warszawski

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

Semantyka i składnia wyrażeń funkcyjnych, w szczególności polskich linguistic hedges; lingwistyka formalna, metatekst.

DOROBEK NAUKOWY – PUBLIKACJE

2015

• O jakby nieostrości i jej swego rodzaju operatorach (linguistic hedges) – uwagi wstępne, Linguistica Copernicana, nr 12/2015, s. 137–155.
  • [współred.] Sens i brzmienie, red. M. Danielewiczowa, J. Bilińska, K. Doboszyńska-Markiewicz, J. Zaucha, Warszawa 2015, ss. 244.
  • O roli prozodii w wydobywaniu niektórych komponentów semantycznych na przykładzie operatorów adnumeratywnych [w:] Sens i brzmienie, red. M. Danielewiczowa, J. Bilińska, K. Doboszyńska-Markiewicz, J. Zaucha, Warszawa 2015, s. 119-131.

2013

• Operatory adnumeratywne w języku polskim – dystrybucja i znaczenia, Warszawa 2013.

2012

• Aproksymator „około”, czyli o problemach z dopełniaczem i dokładnym przybliżeniem, „LingVaria”2012, nr 1, s. 49–58.

2011

• Operator adnumeratywny „ponad”, czyli nieco więcej niż ‘więcej niż’, „Linguistica Coperni-cana”2011, nr 1, s. 125–139.

DOROBEK NAUKOWY – KONFERENCJE

2016

• Symposia Linguistica Thorunensia III, Od pojęcia do formy. Składnia semantyczna po 30 latach od wydania „Gramatyki współczesnego języka polskiego”, 2-3 IX 2016, Instytut Języka Polskiego UMK (referat: Cechy fleksyjne i składniowe metaprzymiotnikowych linguistic hedges)
  • Nieokreśloność i granice, 12-13 V 2016, Wydział Nauk Humanistycznych UKSW (referat: Czy właściwie i w zasadzie rozmywają znaczenia? Rzecz o linguistic hedges)